Przejdź do treści

Smog - filtrowanie powietrza

Waldemar Milik

Smog - W czym tak naprawdę jest problem?

Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, polegającym na współistnieniu związków chemicznych i pyłu w naszej atmosferze. Substancje te zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Pochodzenie słowa smog ma swoje korzenie w dwóch angielskich słowach: dym i mgła.

Są mieszaniną stałych, ciekłych cząstek. Ze względu na wysoki stopień dyspersji mogą pozostawać w atmosferze przez bardzo długi czas. Dlaczego są tak niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia? Ponieważ mają rozmiar mikrometru, więc mogą przenikać drogi oddechowe do naszego krwioobiegu.

Biorąc pod uwagę ocenę zagrożenia zdrowia, ocenia się wielkość cząstek (tzw. Aerodynamiczna średnica cząstek). Pył PM2,5 zawiera małe cząstki o wielkości do 2,5 mikrona. Dzięki tak małym rozmiarom mogą łatwo i szybko dostać się do dróg oddechowych, a następnie przejść dalej, powodując zatrucie krwi. W Polsce głównymi źródłami takiego pyłu są systemy ogrzewania paliw kopalnych i transport drogowy. Z kolei PM10 składa się z ziaren o średnicy do 10 mikronów. Ten rozmiar pozwala takim cząsteczkom przenikać do naszych płuc. 

W większym lub mniejszym stopniu, na całym świecie występuję problem zanieczyszczenia powietrza – https://waqi.info/

Smog – filtrowanie powietrza. Trzeba zacząć o tym myśleć.

Niezmiernie ważne dla naszego zdrowia jest oddychanie czystym, wolnym od zanieczyszczeń powietrzem. W okresie zimowym mamy smog, a w letnim alergeny.

Wentylacja mechaniczna w połączeniu z rekuperacją stwarza możliwości filtrowania powietrza zewnętrznego tak aby znacznie zmniejszyć poziom zanieczyszczeń i alergenów.

Nie każda wentylacja jednakowo redukuje zanieczyszczenia. Trzeba zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiednich filtrów w centrali wentylacyjnej i odpowiednio często je wymieniać. Ważne aby filtry miały dobrą klasę filtrowania – najlepiej F7.

wentylacja filtry

Niezmiernie ważne dla naszego zdrowia jest oddychanie czystym, wolnym od zanieczyszczeń powietrzem. W okresie zimowym mamy smog, a w letnim alergeny.

Dodatkowym systemem znacznie zmniejszającym poziom zanieczyszczeń jest stosowanie w instalacji wentylacji elektrofiltrów

wentylacja smog

Urządzenia takie montujemy bezpośrednio na kanał wentylacyjny niezależnie od rodzaju centrali wentylacyjnej. Taki elektrofiltr doskonale się sprawdza w wychwytywaniu małych cząstek – PM 1,0; PM 2,5 do PM 10.

Warto też zastanowić się szczególnie osobom podatnym na alergeny i mało odpornym na zarażenia wirusowe, czy grzybiczne nad montażem technologii wykorzystujących generatory ozonu lub światło UV.

wentylacja oczyszczanie

Takie urządzenia montujemy w kanale nawiewnym wentylacji mechanicznej.

 

 

Również klimatyzatory niektórych firm posiadają systemy filtrujące powietrze działające na takiej samej zasadzie jak dobre oczyszczacze powietrza. Można takie klimatyzatory z powodzeniem używać do filtrowania powietrza, mają one jeszcze jedną doskonałą funkcję tzw. Self Clean.

klimatyzacja smog
Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc w walce ze smogiem

600-898-404