Przejdź do treści

Przegląd central Enervent

Maksymalna efektywność i komfort

Waldemar Milik

Centrale wentylacyjne Enervent produkowane są w Finlandii od ponad 30 lat. Projektowane są do pracy w ekstremalnych, skandynawskich warunkach klimatycznych, dlatego też wybór serca centrali mógł być tylko jeden: obrotowy wymiennik ciepła. Charakteryzuje się on wysoką sprawnością w każdych warunkach w przeciwieństwie do wymienników płytowych, gdzie stopień odzysku ciepła spada wraz z temperaturą powietrza zewnętrznego.

Maksymalna sprawność central Enervent wynosi do 87%, ale średni roczny odzysk ciepła ponad 70%. W kategoriach efektywności energetycznej „ecoDesign” zostały one ocenione jako kategoria „A+” dla strefy klimatycznej zimnej (Polska). Centrale z wymiennikiem obrotowym odzyskują również wilgoć, co jest bardzo istotne w polskim klimacie, gdyż zapobiega niekorzystnemu dla naszego zdrowia przesuszeniu powietrza. Na życzenie Klienta centrale Enervent mogą być wyposażone w wymienniki higroskopijne, które odzyskują znacznie więcej wilgoci niż wymienniki standardowe.

Szeroka gama central i intuicyjna automatyka

Gama central z odzyskiem ciepła firmy Enervent jest bardzo szeroka, co pozwala wybrać rozwiązanie optymalnie dostosowane do własnych potrzeb. Centrale z serii LTR mogą pracować zarówno w pomieszczeniach ogrzewanych, jak i nieogrzewanych, po zaizolowaniu wełną o grubości 100 mm. Pozostałe centrale można montować tylko w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej +5°C.

Maksymalna sprawność central Enervent wynosi do 87%, ale średni roczny odzysk ciepła ponad 70%.

Automatyka ma znaczący wpływ nie tylko na działanie centrali, czy na wygodę obsługi, ale również na oszczędność energii. Najbardziej popularną w Polsce centralą z oferty Enervent jest LTR-3 EC, która posiada automatykę standardową. Podstawowe sterowanie ECC spełnia wymagania większości Klientów, a na dodatek jest bardzo atrakcyjne cenowo. Właśnie w cenie i jakości należy upatrywać tak dużej popularności tego modelu. Sterownik ECC posiada 4 biegi (każdy z biegów można ustawić za pomocą trymera na płycie głównej), 4 poziomy temperatury nawiewu (modele ECE), włączenie/wyłączenie odzysku ciepła oraz sygnalizację alarmu. Centralę można wyposażyć też w przycisk nadciśnienia, który jest niezwykle przydatny np., gdy chcemy rozpalić w kominku. Chociaż ECC jest najprostszym typem automatyki do central Enervent, to jednak umożliwia sterowanie zewnętrznym sygnałem cyfrowym, pochodzącym np. z systemu automatyki lub zarządzania budynkiem (BAS lub BMS). Sterowanie ECC może być zastosowane tylko do central standardowych (modele EC) lub z nagrzewnicą wtórną elektryczną (modele ECE). W pozostałych przypadkach niezbędne jest zastosowanie automatyki zaawansowanej.

Na szczególną uwagę zasługuje najnowszy typ automatyki MD. Dzięki niej możemy sterować centralą Enervent zdalnie przez Modbus, KNX (opcja), Ethernet i Internet (eAir Web). Dzięki usłudze w chmurze internetowej Enervent eAir sterowanie możliwe jest z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu, wykorzystując do tego celu komputer, tablet lub smartfon. Z punktu widzenia Użytkownika najważniejszym elementem automatyki MD jest bezprzewodowy panel sterujący eAir z ekranem dotykowym. Sterowanie centralą wentylacyjną jest teraz łatwe i przyjazne, a zaawansowane funkcje uruchamiane są przez kliknięcie odpowiedniej ikony na ekranie dotykowym. Ciekawym rozwiązaniem jest nowa funkcja „Eco”, która maksymalizuje wydajność energetyczną central Enervent, a więc minimalizuje koszty zużycia energii. Sterownik eAir, jak i sterowanie przez internet dostępne są w polskiej wersji językowej.

Firma Enervent oferuje także centrale z nagrzewnicami i chłodnicami wtórnymi wodnymi, również do współpracy z pompami ciepła. Powietrze nawiewane będzie schładzane lub ogrzewane, co wpłynie na znaczne oszczędności energii i przyjemniejszy klimat w domu.

Enervent Premium – centrale z pompą ciepła

Najbardziej zaawansowane centrale w ofercie Enervent to urządzenia z serii Premium i Superior. Stanowią one połączenie centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła i powietrznej pompy ciepła, gdzie agregat skraplający montowany jest na zewnątrz budynku (MDX) lub pompa ciepła jest całkowicie wbudowana (HP). Interesującym rozwiązaniem opracowanym przez Enervent są centrale wentylacyjne z serii Superior. Bazują one na centralach HP, w których zamontowano dodatkowy wymiennik ciepła. Wymiennik ten odzyskuje energię odpadową generowaną w czasie pracy pompy ciepła, a następnie wykorzystuje ją np. do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania lub chłodzenia powietrza nawiewanego itp.

Wstępne podgrzewanie lub schładzanie powietrza zewnętrznego

Centrale Enervent wyposażone w automatykę MD mogą współpracować z glikolowym wymiennikiem ciepła Enervent CHG lub gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła. Zastosowanie wymiennika CHG lub GWC ma na celu wstępne podgrzewanie powietrza zimą i schładzanie latem. Takie rozwiązanie zapewnia znaczne oszczędności dzięki zmniejszeniu zużycia energii potrzebnej do ogrzania i chłodzenia powietrza wentylacyjnego. Taki układ poprawia niezawodność systemu wentylacji, także przy ekstremalnych temperaturach powietrza zewnętrznego. Latem możemy chłodzić powietrze nawiewane bez zastosowania dodatkowych urządzeń chłodzących.

Centrale Enervent są poddawane badaniom potwierdzającym ich parametry, m. in. urządzenia z serii LTR-2 i Pelican posiadają certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt.

Bliższe informacje i porady dostępne na profilu „EnstoEnerventPL” na Facebooku!

Lub na stronie producenta

KONTAKT

Skontaktuj się z nami!

600-898-404