Zadanie
Zastosowanie jakościowo doskonałych urządzeń i optymalizacja kosztów eksploatacyjnych przy uzyskaniu idealnego komfortu.
Systemy:
- Ogrzewanie i c.w.u;
- Wentylacja;
- Klimatyzacja.
Rozwiązanie
Ogrzewanie
Aby zapewnić niezbędny poziom ciepła zastosowaliśmy urządzenia pracujące na różnych źródła energii.
– gaz,
– prąd,
– paliwa stałe.
Do ogrzania tak dużej kubatury z olbrzymim przeszkleniem zastosowaliśmy kaskadę pomp ciepła Viessmann, kocioł gazowy Viessmann, kominek na drzewo oraz grzałkę elektryczną w buforze.
Dodatkowo został zapewniony bufor prądu.
Tym sposobem dom ma zapewnione ciepło zarówno jeśli przydarzy się awaria. Jak też przerwa w dostawie prądu lub gazu.
We wszystkich pomieszczeniach zostało rozprowadzone ogrzewanie podłogowe, przy dużych oknach zastosowaliśmy grzejniki kanałowe, a w innych miejscach grzejniki ścienne.
Dzięki takiemu rozwiązaniu temperatura w buforze nie przekracza 40 stopni Celsjusza i urządzenia mogą pracować na dużej sprawności. Z ciągłość dostarczania ciepła odpowiada duży bufor oraz zasobnik na c.w.u.
Wentylacja
Za dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza odpowiada centrala z wysokowydajnym odzyskiem ciepła z wymiennikiem obrotowym.
Za czystość powietrza w centrali odpowiadają filtry F7/M7 oraz system Activetec, który niszczy bakterie, wirusy i grzyby oraz zatrzymuje cząstki smogu od PM2,5 do makro.
Za odpowiednią temperaturę dostarczanego powietrza odpowiada pompa ciepła, która zabudowana w centrali pracując na powietrzu wyrzucanym ma niespotykaną w innych urządzeniach sprawność. Kiedy potrzeba pompa ogrzewa powietrze, a innym razem chłodzi niezależnie od pór roku.
Dodatkowo czujniki dwutlenku węgla umieszczone w sypialniach i salonie dbają o to aby poziom świeżego powietrza był komfortowy. Wielkość kanałów i kratek wylotowych sprawia, że poziom hałasu jest niezauważalny.
Działając we współpracy z firmą projektującą wnętrza zdołaliśmy pogodzić estetykę wnętrz i odpowiedni poziom ilości powietrza.
Klimatyzacja
System klimatyzacji został wykonany urządzeniami kanałowymi oraz agregatem VRF firmy Mitsubishi Electric. Kanały wlotu powietrza zostały zakończone kratkami szczelinowymi Loximide.
Całość jest sterowana za pomocą automatyki domowej i nie wymaga ingerencji właściciela.